Kommende stævner & deltagerlister...

Alt om sport, udstyr, træning & ernæring, samt div emner...

by L^P » Thu Mar 15, 2007 7:38 am

Deltagere til DM Diverse, den 17. og 18 marts i Rødby.
Stævnet afvikles i Rødby Styrkeløfts lokaler, Byskolevej 4 i Rødby.

Lørdag den 17. marts løfter Masters.


1. Indvejning 9:00 - 10:30, stævnestart klokken 11:00.

Herrer master 1 og 2.

Dommere:Helge Laursen, Susanne Diter, Jan Lyhne, Jakob Hansen og Bjarke K. Olsen.

Herrer Master 1:

-67½
Steen Gildesberg Hvidovre SF

-82½
Erik Rasmussen AK Frem
Lars Berg Andersen Fakse IF

-90
Tom Bergan AK Nordland
Per Berndorff Københavns SK
Danny Møller Rødby Styrkeløft
Jan Horshauge Hjørring Styrkesport
Kim Salby AK Odin

-100
Martin Larsen Hvidovre SF
Carsten F. Jørgensen Albertslund SF
Torsten Westh AK Frem
Allan Madsen Fakse IF
Peter Petersen AAK


-110
Lars Guldberg AK Nordland
Jesper Johansen AK Nordland
Bo Mortensen Gudenådalen
Kim Lynge Aalborg SK

-125
Tommy Knudsen Rødby Stykeløft


Herrer Master 2

-75
Jens A.L. Nielsen Massage og Motion

-82½
Jan Rasmussen Rødby Styrkeløft

-90
Karl Erik Christensen Københavns SK
Per Leth Københavns SK

-100
Tage Hougård Massage og Motion

-110
Allan Fuglsang SK Atlas

-125
Keld Larsen SK Atlas



2. Indvejning 14:00- 15:30, stævnestart 16:00.
Damer master 1 og herrer Master 3.

Dommere: Jan Lyhne, Susanne Diter, Jakob Hansen, Helge Laursen og Bjarke K. Olsen.

Damer Master 1

-67½
Vivi Kristensen Hjørring Styrkesport

-75
Mai Britt Kollits Albertslund SF


Herrer Master 3

-67½
Horst Diter VK Ares

-75
Svend Stensgård Rødby Styrkeløft

-82½
Tommy Rasmussen Rødby Styrkeløft
Hans Hansen Aalborg Styrkeløft

-90
Bjarne Palm Københavns SK
Steen Wissing Københavns SK

-100
Finn Knudsen Rødby Styrkeløft
Allan Kornwall Albertslund SF




Søndag den 18. marts løfter Ungdom og junior.

Indvejning for alle klokken 9:00 - 10:30 , stævnestart 11:00.

Dommere: Jan Lyhne, Steen Gildesberg, Susanne Diter, Bjarke K. Olsen og Svend Steensgård.

Ungdom

-90
Charlie Thyrrestrup Rødby Styrkeløft
-100
Simon S. Jensen Horsens

Juniorer:

-60
Niels Holst Petersen Aalborg SK

-75
Rasmus Lind Hvidovre SF
Christoffer Larsen Rødby Styrkløft

-82½
Poul Rusbjerg Hvidovre SF
Martin Nors Hvidovre SF
Bill A. Hald Horsens SK
Danny Iversen Horsens SK
Johannes Drews AK Frem
Steven Kring Hjørring Styrkesport
Henrik Nielsen Aalborg SK

-90
Nicolai Dahlin Rødby Styrkeløft
Matthias Kristiansen Aalborg SK
Kim Hjordt Aalborg SK
Kasper Kyed Aalborg SK

-100
Michael Wæver Rødby Styrkeløft
Henrik Mikkelsen Aalborg SK

-110
Peter Eltzholtz AK Nordland
Nicolas Skaarup VK Ares
Mark Jasczak Rødby Styrkeløft
Daniel Hovelsø Aalborg SK

-125
Jens Ravn Odense
Troels Uhre AAK

125
Stefan Moos Andersen Odense

Alle ønskes et godt stævne.
Yderligere info, Tommy Knudsen, 6084 2412 / tommyknudsen@post.cybercity.dk
L^P
 
Posts: 8097
Joined: Mon Apr 04, 2005 11:18 pm
Location: Pattaya

by L^P » Sat Mar 17, 2007 5:43 pm

Martin Larsen lavede til DM-Div

Squat 300
Bænk 175
Dødløft 255

=730 kg i 100 kg klassen, squatten var ny dansk masters 1 rekord :super:

Det skal så siges at Martin bommede 300 i andet forsøget og gik så ind og lavede den med pænt overskud i 3, jeg tror der var til 310

desuden så kæmpede han 270 stortset HELT op i dødløft inden han måtte opgive og smide den, så han var sgu stærk idag :twisted: fedt at se det fighterGen 8) en mand der bare IKKE VIL give op :thumb:
L^P
 
Posts: 8097
Joined: Mon Apr 04, 2005 11:18 pm
Location: Pattaya

by L^P » Sun Mar 18, 2007 5:58 pm

Nicolai Dahlin lavede ny dansk seniorrekord i ben på 315

han løftede sig ikke ud i bænk og død

samlet blev han bedste løfter på point og lavede 735

Henrik Nielsen så OOOND ud i squat og lavede 300 men underkendt 2-1 han prøvede igen, men der sad han stille i bunden. Han lavede 700 i total.

Kommer video af Dahlin´s squat når HIPPO har sendt det til mig

Poul Rusbjerg så ikke så god ud synes jeg MEEEN som han plejer kan han når det gælder og gik ind og lavede 280 i squat :twisted: pæænt leeedt men han ville åbenbart ikke prøve ny dansk seniorrekord i ben så han stoppede efter de 280 ærgeligt!

han lavede ny pr i totallen med 40 kg han lavede 660 ialt
280
130
250
L^P
 
Posts: 8097
Joined: Mon Apr 04, 2005 11:18 pm
Location: Pattaya

by Larsson » Sat Mar 24, 2007 2:31 pm

Tilmeldinger til DM A og DM Damer 2007.03.23
Stævnet afviklet i Torsted Hallen i Horsens, Søndergårds Alle nr. 24.

1. Indvejning lørdag den 7. April 2007 Damer alle vægtklasser.
Indvejning 9-10:30 og start 11:00.
Overdommer: Dorte Laursen. Sidedommere: Tina Østergård og Frank Brunhøj.

48
Mia Ørvad Aalborg
56
Mona Al Haj Horsens
Sussi Jensby Fakse
60
Kathrine Bak Tårnby
Eva Buxbom Tårnby
Lise Madsen Thisted
Melanie Fuglsbjerg Horsens
67½
Anette Pedersen Thisted
Kristinna Hoffmann Odense
Vivi Kristensen Hjørring
Lise Ejlertsen Hjørring
+90
Camilla Kristensen Hvidovre

2. Indvejning lørdag den 7. april 2007.03.23 Herrer 90 kg. klassen.
Indvejning 11:30 - 13:00 start 13:30.
Overdommer Jan Lyhne. Sidedommere: Kim Dahl og Christian Fisker.

90
Michael Jensen Aalborg
Jan Thøgersen Nordland
Ole Olsen Københavns SK
Martin Faber Nordland
Tom Bergan Nordland
Kim Salby AK Odin
Nicolai Dahlin Rødby
Mahias Kristensen Aalborg
Rene Dresler Tårnby

3. Indvejning lørdag den 7. April 2007. Herrer 110 kg. klassen.
Indvejning 13:30 - 15:00, start 15:30.
Overdommer: Susanne Diter. Sidedommere: Frank Brunhøj og Tomas Kierstein.

110
Lars Mikkelsen Aalborg
Jesper Johansen Nordland
Lars Guldberg Nordland
Henning Friis Odense
Tonni Jensen Horsens
Peter Wood Atlas
Henrik Sørensen Gudenådalen
Kim Lynge Aalborg
Nicolas Skaarup VK Ares
Stephan Vorup Thisted
Claus Jørgensen Tårnby



1. Indvejning søndag den 8. April 2007.

Herrer 60 - 82½ kg. klassen.

Indvejning 8:00 - 9:30. start 10:00.
Overdommer: John Ditlev. Sidedommere: Tomas Kierstein og Jan Lyhne.

60
Bent Hansen Roskilde
67½
Morten Rasmussen Tårnby
Allan Lindstrøm Bogense
Anders Brun Skov Horsens
75
Martin Jens Nielsen Tårnby
Rasmus Lind Hvidovre
82½
Henrik Nielsen Aalborg
Frank Jensen Horsens
Johannes Drews AK Frem
Erik Rasmussen AK Frem
Dan Kristensen Thisted
Daniel Vittoriani Tårnby
Lars Jensen Tårnby
Louis Preuthun Hvidovre
Jørgen Nielsen Tårnby


2. Indvejning søndag den 8. April 2007 , herrer 100 kg. klassen.
Indvejning 11:00 - 12:30, start 13:00.
Overdommer: Christian Fisker. Sidedommere: Tina Østergård og Steen Hansen.

100
Jesper O. Nielsen Aalborg
Søren Mølgård AK Frem
Rasmus Jensen Roskilde
Marc Larsson Hvidovre
Bjørn Frederiksen Hjørring
Sune Bak Nordland
Kim Dahl Tårnby

3. Indvejning søndag den 8. april 2007- herrer 125 og +125 kg. klassen.
Overdommer: Helge Laursen. Sidedommere: Jan Lyhne og John Ditlev.
Indvejning 13:00 - 14:30, start 15:00.

125
Klaus Bak Aalborg
Ralf Jakobsen Atlas
Thomas Prehn Hvidovre
Tommy Knudsen Rødby
Jesper Smidt Nordland
Morten Sørig Horsens
Ryan Søndergård Gudenådalen
Bjørn Nielsen Roskilde
Jens Jepsen Tårnby
Troels Uhre Nielsen AAK

+125
Jan Knudsen AK Frem
Ikke alle de dårlige undskyldninger... Bare gå hårdt
Larsson
 
Posts: 926
Joined: Thu Dec 29, 2005 12:19 pm
Location: København

by L^P » Wed Apr 18, 2007 2:25 am

Nordfyn Cup 2007
Bogense Hallen, Kristians Lunds Vej, 5400 Bogense


Indvejning klokken 10:00 - 11:30, og start klokken 12:00 for de løftere der deltager i RAW-rækken.

De løftere der er tilmeldt i begge rækker vejes ind hér, og skal ved indvejningen i sagens natur præstere en indvejningsvægt til den vægtklasse de er tilmeldt i til afdelingen hvor bænkprestrøje er tilladt.

RAW Rækken:

52 kg Mette G. Jensen VK Ares
60 kg Eva Buxbom Tårnby
60 kg Kathrine Bak Tårnby

60 kg Anton Kraft KSK
67,5 kg Horst Diter VK Ares
75 kg Ali Gønen SK Atlas
82,5 kg Morten Jacobsen VK Ares
90 kg Kenneth L. Hansen VK Ares
90 kg Nuri Karaca VK Ares
90 kg Johnny Kaas Sørensen VK Ares
90 kg Tom Bergan Nordland
90 kg Christian Jensen OBBC
100 kg Jens Knudsen Bogense
100 kg Jacob Oldrup Rødby Styrkeløft
110 kg Nicolas Skaarup VK Ares
110 kg Søren Mølgård AK Frem
110 kg Allan Fuglsang SK Atlas
125 kg Kim Kaas Sørensen VK Ares
125 kg Bjørn Nielsen Roskilde AK
125 kg Jens Jepsen Tårnby
___________________________________________________________

Indvejning 11:30-13:00 for dem der udelukkende løfter i rækken hvor trøjen er tilladt.
Rækken hvor bænkprestrøjer er tilladt starter klokken 13:30.

60
Eva Buxbom Tårnby
Kathrine Bak Tårnby

67½
Lise Ejlertsen Hjørring

_________________________________________
75
Rene H. Vester SK Atlas

82½
Jess Gormsen AK Odin
Hans Jørgen Jørgensen Aalborg SK
Marc Møgelbjerg Gudenådalens SK
Bergur Skovgaard Aarhus AK
Johnny Andersen AK Frem
Erik Rasmussen AK Frem

90
Nuri Karaca VK Ares
Allan Riis Aarhus AK
Jeppe Balsby Aarhus AK
Tom Bergan Nordland
Jørgen Rasmussen Horsens
Leif Stjerne Hjørring

100
Jan B. Traulsen, Teutonia.
Mads Knudsen Horsens
Kenneth Hulvej AK Frem
Michael Broeck AK Odin
Jan A. Rasmussen Bogense Motion
Steen Hansen Aarhus AK
Johnny Kosela Aarhus AK
Bjørn Frederiksen Hjørring
Finn Nielsen Hjørring
110
Peter Eriksen Rødby Styrkeløft
Lars Guldberg Nordland
Finn Knudsen Rødby Styrkeløft
Jesper Johanson Rødby Styrkeløft
Allan Fuglsang SK Atlas

125
Ralf Jacobsen SK Atlas
Ryan Søndergård Gudenådalens SK
Bjørn Nielsen Roskilde AK
Jens Jepsen Tårnby
Jacob Stegelmann Aarhus AK
L^P
 
Posts: 8097
Joined: Mon Apr 04, 2005 11:18 pm
Location: Pattaya

by Larsson » Wed Apr 18, 2007 6:57 am

L^P wrote:Nordfyn Cup 2007
Bogense Hallen, Kristians Lunds Vej, 5400 Bogense


Indvejning klokken 10:00 - 11:30, og start klokken 12:00 for de løftere der deltager i RAW-rækken.

De løftere der er tilmeldt i begge rækker vejes ind hér, og skal ved indvejningen i sagens natur præstere en indvejningsvægt til den vægtklasse de er tilmeldt i til afdelingen hvor bænkprestrøje er tilladt.

RAW Rækken:

52 kg Mette G. Jensen VK Ares
60 kg Eva Buxbom Tårnby
60 kg Kathrine Bak Tårnby

60 kg Anton Kraft KSK
67,5 kg Horst Diter VK Ares
75 kg Ali Gønen SK Atlas
82,5 kg Morten Jacobsen VK Ares
90 kg Kenneth L. Hansen VK Ares
90 kg Nuri Karaca VK Ares
90 kg Johnny Kaas Sørensen VK Ares
90 kg Tom Bergan Nordland
90 kg Christian Jensen OBBC
100 kg Jens Knudsen Bogense
100 kg Jacob Oldrup Rødby Styrkeløft
110 kg Nicolas Skaarup VK Ares
110 kg Søren Mølgård AK Frem
110 kg Allan Fuglsang SK Atlas
125 kg Kim Kaas Sørensen VK Ares
125 kg Bjørn Nielsen Roskilde AK
125 kg Jens Jepsen Tårnby
___________________________________________________________

Indvejning 11:30-13:00 for dem der udelukkende løfter i rækken hvor trøjen er tilladt.
Rækken hvor bænkprestrøjer er tilladt starter klokken 13:30.

60
Eva Buxbom Tårnby
Kathrine Bak Tårnby

67½
Lise Ejlertsen Hjørring

_________________________________________
75
Rene H. Vester SK Atlas

82½
Jess Gormsen AK Odin
Hans Jørgen Jørgensen Aalborg SK
Marc Møgelbjerg Gudenådalens SK
Bergur Skovgaard Aarhus AK
Johnny Andersen AK Frem
Erik Rasmussen AK Frem

90
Nuri Karaca VK Ares
Allan Riis Aarhus AK
Jeppe Balsby Aarhus AK
Tom Bergan Nordland
Jørgen Rasmussen Horsens
Leif Stjerne Hjørring

100
Jan B. Traulsen, Teutonia.
Mads Knudsen Horsens
Kenneth Hulvej AK Frem
Michael Broeck AK Odin
Jan A. Rasmussen Bogense Motion
Steen Hansen Aarhus AK
Johnny Kosela Aarhus AK
Bjørn Frederiksen Hjørring
Finn Nielsen Hjørring
110
Peter Eriksen Rødby Styrkeløft
Lars Guldberg Nordland
Finn Knudsen Rødby Styrkeløft
Jesper Johanson Rødby Styrkeløft
Allan Fuglsang SK Atlas

125
Ralf Jacobsen SK Atlas
Ryan Søndergård Gudenådalens SK
Bjørn Nielsen Roskilde AK
Jens Jepsen Tårnby
Jacob Stegelmann Aarhus AK

Hvad er det for noget at veje ind i den første gruppe og så få lov til løfte den anden. Jeg håber da ikke der er nogen af dem der laver rekorder, for dem får de da ikke med hjem så...
Ikke alle de dårlige undskyldninger... Bare gå hårdt
Larsson
 
Posts: 926
Joined: Thu Dec 29, 2005 12:19 pm
Location: København

by charlie t » Tue May 01, 2007 5:19 pm

Nomineringerne til EM 2007 i Polen
Image

http://results.powerlifting.org/?eventid=2007POL1


8)
charlie t
 

by charlie t » Mon May 07, 2007 4:08 pm

charlie t wrote:Nomineringerne til EM 2007 i Polen
Image

http://results.powerlifting.org/?eventid=2007POL1


8)

Officiel HP: http://www.europowerlifting2007.com/
charlie t
 

by charlie t » Mon May 07, 2007 9:14 pm

Tilmeldinger til Nordjyllands Cup 2007.
Stævnet afvikles i Hjørring Styrkesports lokaler, Hedevej 9-11, 9800 Hjørring, lørdag den 19.maj 2007.

1. Indvejning 9:-10:30, start klokken 11:00. Damer alle vægtklasser, og herrer indtil og med 90 kg. klassen.
DAMER
-48
Mia Ørvad Jensen Aalborg
-60
Eva Buxbom Tårnby
Mona Al Haj Horsens
-67½
Anette Pedersen Thisted
Vivi Kristensen Hjørring M1
HERRER
-75
Anders B. Skov Horsens
-82½
Louis Preuthun Hvidovre
Hans Hansen Aalborg M3
Sebastian Sørensen Hjørring Sub Jun
Brian Larsen Hjørring Jun
Bill Hald Horsens Jun
Danni Iversen Horsens Jun
-90
Jeppe Balsby Århus AK Jun
Kim Hjordt Aalborg Jun
Karsten Laursen Hjørring M 1
Kim Salby AK Odin M1
Jørgen Rasmussen Horsens
Martin Faber Nordland

2. Indvejning 13:00 - 14:30, start klokken 15:00. Herrer 100 kg. klassen og opefter.
-100
Simon S. Jensen Horsens Sub-Jun
Kasper Kyed Jensen Aalborg Jun
Leif Stjerne Hjørring Jun
Finn Nielsen Hjørring
Bjørn Frederiksen Hjørring
Mads Knudsen Horsens
Jacob Pilgård Odense
Jan Jørgensen Odense
Jan Horshauge Hjørring M1
-110
Jeppe Jensen Aalborg
Henning Friis Odense
Jesper Smidt Nordland
Klaus MS Andersen Horsens M1
-125
Troels Nielsen Århus AK Jun
+125
Carsten S. Jørgensen Aalborg
charlie t
 

by charlie t » Sat May 26, 2007 3:39 pm

Deltagerlisten til VM-Bænkpres i Thisted



Image
charlie t
 

Next

Return to Generelt

cron