Kommende stævner & deltagerlister...

Alt om sport, udstyr, træning & ernæring, samt div emner...

by Moos » Fri Mar 07, 2008 6:09 pm

Puha, ved sq ikke om ikke -125 bliver en smule for optimistisk...
Sheriffen KLAMMO siger (14:24):

alt over 13 er acceptabelt
Moos
 
Posts: 2568
Joined: Sun Oct 08, 2006 3:08 am
Location: OSK

by charlie t » Fri Mar 07, 2008 7:37 pm

Moos wrote:Puha, ved sq ikke om ikke -125 bliver en smule for optimistisk...

Der bliver ihf stor kamp om medaljerne. Bliver spændende at se kampen.
charlie t
 

by Moos » Fri Mar 07, 2008 7:43 pm

charlie t wrote:
Moos wrote:Puha, ved sq ikke om ikke -125 bliver en smule for optimistisk...

Der bliver ihf stor kamp om medaljerne. Bliver spændende at se kampen.

Ja, det bliver en gyser... :shock: :twisted:
Sheriffen KLAMMO siger (14:24):

alt over 13 er acceptabelt
Moos
 
Posts: 2568
Joined: Sun Oct 08, 2006 3:08 am
Location: OSK

by donprehn » Sat Mar 08, 2008 9:42 am

Moos wrote:Puha, ved sq ikke om ikke -125 bliver en smule for optimistisk...


:D Hvad vejer du nu.
TOUGH
User avatar
donprehn
 
Posts: 1437
Joined: Sat May 20, 2006 8:36 am
Location: Helvede

by Moos » Sat Mar 08, 2008 1:21 pm

donprehn wrote:
Moos wrote:Puha, ved sq ikke om ikke -125 bliver en smule for optimistisk...


:D Hvad vejer du nu.

Omkring 127, måske lidt under :eek1:
Sheriffen KLAMMO siger (14:24):

alt over 13 er acceptabelt
Moos
 
Posts: 2568
Joined: Sun Oct 08, 2006 3:08 am
Location: OSK

by Larsson » Fri Mar 28, 2008 10:54 pm

Nomineringer: DM 2008
Hvidovre, d. 05/04-2008

Nomineringer basseret på: Resultater indenfor 13 måneder før stævnedato.
Der benyttes bedste resultat opnået i den tilmeldte vægtklasse eller en lavere vægtklasse. Hvis løfteren kun har opnået resultater i en højere
vægtklasse, nomineres løfteren til sidst. Hvis resultatet er opnået i en anden vægtklasse end der deltages i er denne angivet i parents efter
nomineringen. For point nomineringer bruges blot det højeste opnået antal point indenfor perioden.


Vælg andet tidsinterval for nomineringer. Bedste resultat indenfor sidste 13 (1 år + 1 måned) 25 (2 år + 1 måned) 37 (3 år + 1 måned) 49 (4 år + 1 måned) 61 (5 år + 1 måned) Alle registrerede stævner måneder


Stævnet afholdes i:
Atletikhallen ved Hvidovre Stadion
Sollentuna Allé 1-3, 2650 Hvidovre


Dag Klasser Indvejning Start Dommere
Lørdag d. 5 April Damer Alle
Herrer 60kg
Herrer 67,5kg
Herrer 75kg 09:00-10:30 11:00 Susanne Diter, Steen Hansen, Claus Jensen, Steen Gildesberg, Helge Laursen
Herrer 82,5kg
Herrer 125kg
Herrer +125kg 11:00-12:30 13:00 Susanne Diter, Steen Hansen, Claus Jensen, Steen Gildesberg, Helge Laursen
Søndag d. 6 April Herrer 90kg
Herrer 100kg
Herrer 110kg 10:00-11:30 12:00 Tina Østergaard, Finn Nielsen, Jan Lyhne, Helge Laursen


NB. Resulter fra DM Diverse 2008 er desværre endnu ikke nået frem og er derfor ikke medtaget i nomineringerne!
Opdateres så hurtigt som muligt!


Klasse nomineringer
Vis Point Nomineringer

Damer
Navn Årgang Klub Pl. Nomineret Resultat opnået ved

56
Susse Hougaard 1984(S) Aarhus AK 1 385 Copenhagen Cup 2007
Käte Vestergaard 1972(S) Aalborg SK 2 270 Nordland Cup 2007
60
Eva Buxbom 1969(S) Horsens SK 1 382.5 JM 2007
Mona Al Haj 1979(S) Horsens SK 2 372.5 Copenhagen Cup 2007
67.5
Lise Ejlertsen 1982(S) Hjørring SS 1 437.5 WEUC 2007
Kristina Hoffmann 1981(S) Horsens SK 2 392.5 VM 2007
Kathrine H Bak 1981(S) Tårnby SK 3 357.5 WEUC 2007
75
Annette Pedersen 1968(M1) Aalborg SK 1 422.5 JM 2007

Herrer
Navn Årgang Klub Pl. Nomineret Resultat opnået ved
60
Jess Gormsen 1979(S) AK Odin 1 485 (67.5) JM 2007
Henrik Vestergaard 1964(M1) Thisted VF - - (Ingen gældende resultater indenfor 13 måneder)
67.5
Morten Rasmussen 1978(S) Tårnby SK 1 586 DM 2007
75
Just Kielberg 1979(S) Københavns SK 1 552.5 (82.5) Copenhagen Cup 2007
82.5
Henrik S Nielsen 1984(S) Aalborg SK 1 740 JM 2007
Louis Preuthun 1980(S) Hvidovre SF 2 710 Nordjyllands Cup 2007
Erik Rasmussen 1962(M1) AK Frem 3 692.5 VM Masters 2007
Jørgen Nielsen 1963(M1) Tårnby SK 4 617.5 DM 2007
Jacob Prehn 1980(S) Hvidovre SF 5 610 SM 2007
Johannes S Drews 1986(J) AK Frem 6 600 JM 2007
Lars H Jensen 1955(M2) Tårnby SK 7 545 SM 2007
Michael Dagø 1987(J) Aarhus AK 8 532.5 Copenhagen Cup 2007
90
Nicolai Dahlin 1985(J) Rødby S 1 785 SM 2007
Michael Jensen 1980(S) Aalborg SK 2 782.5 EM 2007
Ole Olsen 1961(M1) Københavns SK 3 672.5 DM 2007
Kim Hjordt 1984(S) Aalborg SK 4 625 Copenhagen Cup 2007
Andreas Knudsen 1983(S) HG Styrkeløft 5 567.5 DM B 2008
Anders Rademacher 1976(S) Hvidovre SF 6 515 (82.5) Copenhagen Cup 2007
100
Kim D Hansen 1971(S) Tårnby SK 1 782.5 EM 2007
Marc Larsson 1982(S) Hvidovre SF 2 765 VM 2007
Mathias Kristensen 1985(J) Aalborg SK 3 705 JM 2007
Jesper O Nielsen 1974(S) Aalborg SK 4 702.5 DM 2007
Rasmus Jensen 1973(S) Roskilde AK 5 685 SM 2007
Anders Nielsen 1979(S) HG Styrkeløft 6 587.5 Copenhagen Cup 2007
Thomas J Sørensen 1981(S) Thisted VF 7 762.5 (110) JM 2007
110
Tonni Jensen 1981(S) Horsens SK 1 877.5 EM 2007
Sune Bak 1974(S) Hvidovre SF 2 837.5 VM 2007
Søren Mølgård 1988(J) AK Frem 3 772.5 (100) JM 2007
Kim Lynge 1965(M1) Aalborg SK 4 702.5 Copenhagen Cup 2007
Bjørn Frederiksen 1979(S) Hjørring SS 5 662.5 (100) DM 2007
Philip Haargaard 1977(S) Hvidovre SF 6 630 SM 2007
Bjørn Nielsen 1959(M1) Roskilde AK 7 630 EM Master 2007
Klaus W J Bak 1979(S) Aalborg SK 8 760 (125) DM 2007
125
Morten Sørig 1969(S) Horsens SK 1 900 DM 2007
Stephan Vorup 1973(S) Thisted VF 2 805 (110) DM 2007
Troels U Nielsen 1984(S) Aarhus AK 3 800 Nordjyllands Cup 2007
Jens Jepsen 1970(S) Tårnby SK 4 747.5 DM 2007
Thomas Prehn 1974(S) Hvidovre SF 5 665 DM 2007
125+
Niels Stærkjær 1966(M1) Aarhus AK 1 725 JM 2007
Carsten Jørgensen 1976(S) Aalborg SK 2 645 Nordjyllands Cup 2007



Link til denne side | Henvendelse
Ikke alle de dårlige undskyldninger... Bare gå hårdt
Larsson
 
Posts: 926
Joined: Thu Dec 29, 2005 12:19 pm
Location: København

by Larsson » Fri Mar 28, 2008 10:59 pm

Der er i øvrigt flotte præmier til alle vinderne af de forskellige vægtklasser :food:
Ikke alle de dårlige undskyldninger... Bare gå hårdt
Larsson
 
Posts: 926
Joined: Thu Dec 29, 2005 12:19 pm
Location: København

by charlie t » Mon Sep 29, 2008 1:34 pm

Plakat for SM-3 Kamp i Rø'by

Image
charlie t
 

by charlie t » Sun Mar 01, 2009 6:10 pm

Nomieringer til DM-A styrke.dk

Stævne Info
Arrangør: Aarhus AK og AK Nordland
Sted: Aarhus AK, Toushøjskolen, Janesvej 2, 8220 Brabrand
Kontakt: Jacob Stegelmann, tlf. 6133 1944

Lørdag 1. Indvejning: 10.00-11.30, Start: 12.00
Gruppe 1: Herrer 60 - 75
Gruppe 2: Herrer 82,5 - 90
Dommere: Helge Laursen, Susanne Diter, Jan Lyhne
Stævneleder: Helge Laursen

Lørdag 2. Indvejning: 14.00-15.30, Start: 16.00
En gruppe: Alle Damer
Dommere: Per Berndorff, Dorte Laursen, Horst Diter
Stævneleder: Helge Laursen

Søndag 1. Indvejning: 10.00-11.30, Start: 12.00
En gruppe: Herrer 100
Dommere: Helge Laursen, Jan Lyhne, Thomas Kierstein
Stævneleder: Helge Laursen

Søndag 2. Indvejning: 12.00-12.30, Start: 14.00
En gruppe: Herrer 110 - 125
Dommere: Christian Fisker, Thomas Kierstein, Finn Nielsen
Stævneleder: Helge Laursen
charlie t
 

by charlie t » Fri Mar 27, 2009 11:34 pm

Plakat til NM Junior.

Image

Plakaten i høj opløsning her.
charlie t
 

Previous

Return to Generelt

cron